شعر سپید وامدار سعدی

تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ماه ۱۳۹۵

دکتر سید جواد طباطبایی در سخنرانی خود در  نشست یادروز سعدی گفت: در ایران است که مشعل اندیشیدن فلسفی زنده و روشن می‌ماند و ایرانی‌ها آن‌را حفظ می‌کنند.

طباطبایی که با موضوع «ادب فارسی و اندیشیدن ایرانی» در بخش اول نشست‌های علمی یادروز سعدی که در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد، سخنرانی می‌کرد افزود: شعر سپید وامدار شعر سعدی است و بدین خاطر نیز این شعر «نوِکهنه» است.

وی تاکید کرد: زمان آن رسیده ادب فارسی را در افق اندیشه ایرانی جستجو کنیم.

طباطبایی نبود کاوش در افق اندیشه ایرانی را موجب ایجاد گسل در ادب فارسی عنوان کرد.

استاد فلسفه سیاسی دانشگاه با بیان اینکه ایران یک تاریخ اندیشیدن دارد، ادامه داد: «هانری کربن» ایران را کشور فلاسفه و شاعران نام برده و فیلسوفان آلمانی عنوان می‌کنند که تحول آلمان مشحون از گذشته ایران است.

طباطبایی درعین حال تصریح کرد: ادب فارسی از دوره مغول به بعد دستخوش تحول می‌شود، زیرا این ادبیات در یک مختصات زمانی و مکانی ایجاد شده است. این درحالی‌است که محققان اروپایی نیز بر این صحه می‌گذارند.

این پژوهشگر تاریخ سیاسی و فلسفه، سعدی را شاعری در تراز اول جهان دانست و گفت: برخلاف برخی از صاحب نظران که حافظ را سلطان غزل می‌دانند، من سعدی را شایسته این عنوان می دانم.

سید جواد طباطبایی افزود: در آثار سعدی تحول اساسی روی می‌دهد و سعدی ذهنیت سیال انسان قدیم است اما در ظاهر انسانی جدید متبلور شده است.

این پژوهشگر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که امروز ایران شناسی به معنای فاخر گذشته آن در مجامع بین المللی از بین رفته است، بیان داشت: با وجود فعالیت‌های گسترده در سال‌های اخیر شاهد تعطیلی کرسی‌های علمی ایران شناسی در برخی دانشگاه‌های معتبر جهان بوده‌ایم.

وی اظهار کرد: با توجه به تلاش‌های گسترده اعراب، باید مراقب بود که کرسی‌های ایران شناسی در جهان به کرسی‌های عرب شناسی تبدیل نشود.

طباطبایی، توجه به ادبیات قدیم ایران را از ضرورت‌های تحول در علوم انسانی دانشگاه‌ها دانست و گفت: باید در آموزش استادان و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی بیش از پیش به ادبیات کهن ایران همچون کلیله و دمنه توجه شود چرا که اگر قرار باشد امروز از آن‌ها امتحان دیکته از کلیله و دمنه بگیریم بیشتر آن‌ها در این آزمون موفق نمی‌شوند.

دسترسی‌ها
  زندگینامه
  رویداد
  سخنرانی
  گفت و گو
  مقاله
  کتاب‌
  عکس های شخصی
  درباره کوروش کمالی
  ارتباط با من
  آر اس اس